Herkes Oyuncu Olacak Diye Bir Kural Yok

TV dizilerinin patlama furyası, teknolojinin her gün gelişmesiyle gitgide yalnızlaşan bireylerin ve bireyler arası ayrımların arasının uzaklaştığı bu döneme boşu boşuna denk gelmiyor.

Öncelikle bunun bir parçası olmak isteyip istemediğinize bir daha kulak verin. Kendinizi çocukluğunuzdan bu yana tartarak sizin için eşsiz bir meslek ve karşı koyulamaz bir arzu olup olmadığına bakın. Sonra da aynaya bakın 🙂

Çok sert algılanmasın. Zira özellikle muhafazakarlaştırmaya çalışılan toplumlarda hemen herkes toplumun normlarına yakın hareket eder. Dolayısıyla birazcık farklı gibi görünen aykırı olarak addedilir. Bu yüzden herkes birbiri gibi giyinmeye, diğerlerinin sanat/müzik anlayışını benimsemeye, hatta onlar gibi davranmaya meyillidir.

Cidden vizyonunuzun önemi kadar dış görünümünüz de çok önemlidir. Evet herkes için bir rol vardır mantığıyla yola çıkılabilir tabi. Ancak fiziksel anlamda, saç kesimi veya giyim tarzı olarak üst komşunuza, okul arkadaşınıza, kardeşinize, sosyalleştiğiniz alandaki kişilere benziyorsanız neden onlar değil de siz ekran önüne geçesiniz ki?

İşte bu nedenle orijinal olmanız çok önem teşkil eder. Elbette ki feyz aldığınız idoller olacaktır ancak bunların sayısı az ise ve/veya bunlar yanıbaşınızda yine başka sıradan şeyleri taklit eden idoller ise sizin de orijinal olmanıza imkan bulunmamaktadır.

Herkes çok güzel bir fiziğe sahip olmayabilir ancak kendini diğerlerinden ayıran özelliğini keşfedip ona vurgu yaptığı takdirde hem profesyoneller tarafından hem de toplumda daha fark edilir olacağınız garantidir.

Bir ajansa yazılmanız mesele bile değildir ki bunu çoğunlukla internet başında sosyal mecra aracılığıyla yapıyorsunuz veya yaptığınızı düşünüyorsunuz. Çoğunlukla facebook’tan (en saçma olan başvuru şekli) veya cv’nizi cc’leyerek birbirine rakip olan tüm firmalara aynı mail’i atarak daha en başında kötü not alıyorsunuz.

Sadece Türk dizisi izleyerek oyuncu olma kararı aldıysanız bundan hemen vazgeçin. Zira vizyonunuz henüz hazır değil demektir. İngiltere, Danimarka, Canada, Fransa ve Amerika bu konuda çok ilerde. Hem fikir olarak, hem çekim teknikleri, oyunculuk, dramaturji, kostum, ışık, senaryo akıcılığı… vs konularında oldukça profesyoneller.

Unutmayın, yönetmenler sizinle görüşme yaparken oyunculuk kalitenizin yanı sıra, onlara verdiğiniz ortak vizyonunuz kayda alınacaktır.

Yaşama dair her alanda olaylara bir üst perspektiften bakmanızı önererek bu yazımı sonlandırıyorum.